Meraklıları İçin Duvar Raf Sistemleri

Ev ya da ofis gibi yerlerde yapılan dekorasyon çalışmalarında, çeşitli ürünlerin dekor oluşturabilmesi için çeşitli raf sistemleri kullanılmaktadır. Duvar raf sistemleri duvara montajı yapılabilen raf türleridir. Raflar, konulacak olan ürün türlerine göre farklı tasarım ve özelliklere sahiptir. Tamamen duvara asılı olarak montaj yapılmakta ve montajın yapılacağı duvarın sağlam olması önemlidir. Ev ve ofislerde, çiçek dekorları ya da kitaplık gibi farklı amaçlar için kullanılabilmektedir.

Duvar Raf Ölçüleri

Duvar raf sistemleri kullanılacak olan yerin konumuna göre farklı ölçülerde tasarlanmaktadır. Duvar raf profilleri daha çok 1.5 – 2 mm genişlik ölçüsündedir. Profiller üzerine kanca takılabilecek delikler oluşturulmaktadır. Bu delikler, rafların istenildiği gibi ayarlanmasını sağlamaktadır. Yapılacak olan dekorasyon çalışmasına göre duvar profilleri 2 m, 2.5 m ya da 3 m ölçülerinde üretiliyor. Raf ölçüleri ise 20 cm ile 35 cm arasında değişmektedir. Duvar rafları, evlerde, ofislerde, bakkallarda, kiler amaçlı kullanılan yerlerde kullanılmaktadır.

Raf Çeşitleri

Raf çeşitleri kullanım amacına göre kendi arasında da çeşitlere ayrılmaktadır. Raf modellerinden birisi Duvar raf sistemleri modelleridir. Duvar raf çeşitleri, daha çok görselliğin öne çıkartıldığı dekoratif raflardır.

  • Metal raf çeşitleri
  • Ahşap raf çeşitleri
  • Plastik raf çeşitleri
  • Paslanmaz raf çeşitleri

Ev ve ofis gibi yerlerde daha çok ahşap raf çeşitleri kullanılmaktadır. Duvarların süslenmesi için kullanıldığı gibi çeşitli eşyaların muhafaza edilmesi içinde raf çeşitleri kullanılmaktadır.

Dekoratif Raflar

Raflar, bazen duvar süslemesi bazen de eşyaların daha düzenli bir şekilde muhafaza edilmesi için kullanılmaktadır. Dekoratif raflar, şık görünümlü, pratik çözümler oluşturan raf çeşitleridir. Dekoratif amaçlı üretilen raflar, daha çok ahşap ürünlerden oluşmakta ve farklı renk seçenekleri kullanılmaktadır. Daha çok duvar süslemek için çiçek ya da çeşitli süs eşyalarının sergilenmesi için kullanılmaktadır. Kitaplık amacıyla kullanılan çeşitleri de vardır.

Raf Kullanımı

Raf kullanırken, nelere dikkat edilmesi gerekmektedir. Duvarın yapısına göre raf ölçüleri doğru belirlenmelidir. Raf montajlarının uzman kişiler tarafından yapılması ve evlerde kolon gibi yerlere yapılmamalıdır. Montajı yapılan rafın taşıyabileceği yük ağırlığı bilinmeli ve üzerine konulacak ürünleri doğru belirlemek gerekiyor.